2012 Volleyball Team

Team Photo

Roster

 

  No. Name Height Position Year High School
Ashlynn Winkler 2 Ashlynn Winkler 5-7 OH Fr. United
Sadie Van Norman 3 Sadie Van Norman 6-0 RS/MH Fr. United
Dani Lessard 5 Dani Lessard 5-6 DS So. AlWood
Ashley Rupert 7 Ashley Rupert 5-4 DS Fr. Knoxville
Caitlin McVay 10 Caitlin McVay 6-0 MH Fr. Rockridge
Erika Hibberd 11 Erika Hibberd 5-10 OH Fr. Pekin
Lorren Newingham 12 Lorren Newingham 5-10 OH/RS Fr. Pittsfield
Mercedes Sazone 15 Mercedes Sazone 5-9 OH So. Peoria Central
Ally Cordle 16 Ally Cordle 5-1 DS Fr. Abingdon
Caitlyn Godfrey 20 Caitlyn Godfrey 6-0 MH So. Princeville
Lexa Mahr 21 Lexa Mahr 5-11 S Fr. Macomb
Courtney Learned 23 Courtney Learned 5-9 OH Fr. St. Joseph-Ogden

 

Head Coach: Todd Winkler
Assistant Coach: Kayla Winkler

 

2012 Volleyball Schedule

 

    RECORD: 13-19 overall,
5-7 Arrowhead Conference
   
Date Time Team Place Result
Aug. 28 7 p.m. St. Ambrose JV Davenport, Iowa L 25-19, 25-18, 25-16
Sept. 4 6:30 p.m. Monmouth JV HOME W 25-23, 25-22, 25-21
Sept. 5 6 p.m. Highland* Freeport L 25-18, 26-28, 25-20, 23-25, 15-8
Sept. 11 6 p.m. Sauk Valley* HOME L 25-23, 18-25, 25-21, 25-10
Sept. 12 6 p.m. Black Hawk East* Kewanee W 25-21, 25-17, 25-19
Sept. 14-15   Southeastern (Iowa) Tournament W. Burlington, Iowa  
Sept. 14 1 p.m. Southeastern (Iowa)   W 25-19, 25-19, 25-15
  3 p.m. Lake Land   L 25-22, 25-22, 25-23
Sept. 15 9 a.m. Clinton (Iowa)   W 25-11, 28-26, 25-21
Sept. 18 6 p.m. Lincoln HOME W 19-25, 25-19, 25-21, 25-20
Sept. 19 6 p.m. Illinois Valley* HOME L 23-25, 25-18, 25-21, 25-18
Sept. 25 6:30 p.m. Black Hawk* Moline W 25-17, 23-25, 25-17, 25-15
Sept. 26 6 p.m. Kishwaukee* HOME L 25-12, 25-18, 25-21
Sept. 27 6:30 p.m. Elgin HOME W 25-21, 25-10, 25-15
Oct. 2 6 p.m. Highland* HOME L 15-25, 26-24, 26-24, 25-15
Oct. 3 6 p.m. Sauk Valley* Dixon L 25-20, 22-25, 25-13, 25-23
Oct. 4 7 p.m. Monmouth JV Monmouth W 25-15, 28-26, 25-21
Oct. 6   Harper Tournament Palatine  
  11:30 am. Rock Valley   L 25-19, 25-13, 25-20
  1 p.m. McHenry   L 25-18, 25-18, 25-22
  TBD Elgin   W 25-14, 25-21, 25-8
Oct. 9 6 p.m. Black Hawk East* HOME W 25-23, 25-21, 19-25, 24-26, 15-12
Oct. 11 6 p.m. Lincoln Lincoln L 25-27, 18-25, 25-20, 25-15, 15-12
Oct 12 7:30 p.m. Waubonsee HOME L 26-24, 18-25, 25-20, 25-23
Oct. 16 6 p.m. Illinois Valley* Oglesby W 26-24, 15-25, 25-19, 21-25, 18-16
Oct. 17 6 p.m. Black Hawk* HOME W 25-19, 11-25, 26-24, 15-13
Oct. 18-20   Kishwaukee Invitational Rockford  
    Indian Hills (Iowa)   L 25-18, 25-14, 25-18
    Lake County   W 22-25, 25-16, 25-13, 25-21
    Rock Valley   L 25-21, 25-16, 27-25
    Harper   L 25-19, 25-19, 25-13
    St. Clair County (Mich.)   L 22-25, 25-18, 26-24, 25-13
    John A. Logan   L 25-21, 18-25, 25-27, 25-22, 15-7
Oct. 23 6 p.m. Kishwaukee* Malta L 25-18, 25-18, 25-21
    Region IV Tournament    
Oct. 31 6 p.m. Highland Freeport L 25-16, 22-25, 25-20, 25-17

 

* Arrowhead Conference match