2018-19 Men's Soccer

2018 roster
No.
Name
Year
Hometown/Country
High School
1 Saahil Kapoor So. Guilford, England Guilford County
3 Philip Weah So. Knoxville, Tenn. Central
5 Randy Mboyo So. Galesburg, Ill. Galesburg
7 Tumelo Matebesi So. Pretoria, South Africa Willowridge
8 Ezechiel Biamungu Fr. Galesburg, Ill. Galesburg
9 Grego Massengo Fr. Monmouth, Ill. Monmouth-Roseville
10 Mike Pavon So. Galveston, Texas Willis
11 Giovanni Rodriguez Fr. Columbia, Tenn. Central
12 Gedeon Mukeba Fr. Galesburg, Ill. Galesburg
13 Javier Pavon So. Tombull, Texas Klein Oak
14 Erick Suarez Fr. Monmouth, Ill. Monmouth-Roseville
16 Genaro Arteaga Fr. Monmouth, Ill. Monmouth-Roseville
19 Rodrick Ngandu Fr. Galesburg, Ill. Galesburg
21 Antonio Ferreira Fr. Cochal, Brazil ETEC
22 Luis Juarez Fr. Willis, Texas Willis
23 Benjamin Zambele Fr. Beardstown, Ill. Beardstown
24 Merdi Mfutila Fr. Galesburg, Ill. Galesburg
26 Kym Marsden So. Aldershot, England Connaught
30 Steven Lessi Fr. Galesburg, Ill. Galesburg
31 Kentrell Carr So. Hot Springs, Ark. Hot Springs

Head coach: Kevwe Akpore
Assistant coach: Ryan Wessling

2018 Schedule

Overall record: 6-11-2
Region IV record: 6-7-2
2018 schedule
Date
 Time
Opponent
Location
Result
Thursday, Aug. 23 4 p.m. Heartland  HOME L, 3-1
Saturday, Aug. 25 1 p.m. Monmouth (scrimmage) Monmouth
Wednesday, Aug. 29 3 p.m. Scott Bettendorf, Iowa L, 2-1
Friday, Aug. 31 2 p.m. Hawkeye Waterloo, Iowa L, 3-2
Tuesday, Sept. 4 4 p.m. Prairie State* Chicago Heights L, 3-0
Wednesday, Sept. 5 4 p.m. Truman* HOME W, 1-0 (forfeit)
Saturday, Sept. 8 2:30 p.m. Oakton* Des Plaines L, 2-1 (OT)
Wednesday, Sept. 12 4 p.m. South Suburban* HOME L, 4-1
Saturday, Sept. 15 1 p.m. Kishwaukee* Malta T, 2-2
Monday, Sept. 17 4 p.m. Kankakee* HOME W, 6-2
Wednesday, Sept. 19 4 p.m. Malcolm X* HOME L, 2-1
Saturday, Sept. 22 4 p.m. Morton* HOME L, 3-2
Wednesday, Sept. 26 4 p.m. Lincoln Land HOME L, 2-1
Saturday, Sept. 29 Noon Bryant & Stratton* Wauwatosa, Wis. W, 5-1
Wednesday, Oct. 3 4 p.m. DuPage* HOME W, 5-2
Saturday, Oct. 6 1 p.m. Richard J. Daley* Chicago W, 4-0
Monday, Oct. 8 4 p.m. Kennedy-King* HOME W, 4-0
Thursday, Oct. 11 4 p.m. McHenry County* Crystal Lake T, 1-1
Saturday, Oct. 13 4 p.m. Moraine Valley* HOME L, 4-3 (OT)
Monday, Oct. 15 4 p.m. Waubonsee* Sugar Grove L, 2-0
Wednesday, Oct. 17 4 p.m. Lake County* Grayslake
Sunday, Oct. 21 1 p.m. Knox JV Galesburg (Knox)

 

*Region IV match

 All home games played at Knox County YMCA