player shooting free throw

Men's Basketball

Carl Sandburg College men's basketball has been a tradition for more than 40 years. The program has won five Arrowhead Conference championships and has had three athletes named NJCAA All-American honorable mention. The Chargers won their first Region IV tournament title in 2014 to advance to the NJCAA Division II national tournament for the first time in program history. Home games are played at John M. Lewis Gymnasium on the Main Campus in Galesburg.

NJCAA Division II National Tournament
2014
Arrowhead Conference Champions

1972, 1984, 1985, 1990, 2018
Region IV Tournament Champions
2014
Region IV Tournament runner-up
1985, 2002, 2017

2018-19 Men's Basketball Roster
roster
No.
Name
Height
Position
Year
Hometown
High School
3 Kellian Thomas 5-9 G Fr. Dunlap, Ill. Dunlap
4 Tyler Dugan 5-7 G So. Abingdon, Ill. Abingdon-Avon
10 Deandrey Robinson 6-6 F So. Peoria, Ill. Peoria
11 T.J. Pendleton 6-6 F So. Galesburg, Ill. Galesburg
12 Ben Stipp 6-1 G So. Abingdon, Ill. Abingdon-Avon
15 Brice Margenthaler 6-5 F Fr. Cape Girardeau, Mo. Central
20 Nick Hanner 6-0 G So. Athens, Ill. Athens
21 Noah Young 6-3 F Fr. Colfax, Ill. Ridgeview
23 Scott Gowan 6-4 G Fr. Rockford, Ill. Rockford East
24 Elias Akale 6-5 G Fr. Ashdad, Israel Mekif Tet
35 James Jones 6-2 G Fr. Springfield, Ill. Lanphier
50 Carter Fayhee 6-6 G Fr. Macomb, Ill. Macomb

Head coach: Ryan Twaddle
Assistant coach: Jack Berlett

 

2018-19 Men's Basketball Schedule

All Chargers home games streamed live on the Sandburg Athletics Facebook page

Overall record: 21-8
Arrowhead Conference: 6-2
men's basketball schedule
Date
Time
Opponent
Location
Result
Saturday, Oct. 13 TBA Elgin Jamboree (scrimmage) Elgin
Wednesday, Oct. 24 6 p.m. St. Ambrose (scrimmage) Davenport, Iowa
Saturday, Oct. 27 3 p.m. Monmouth (scrimmage) Monmouth
Nov. 2-3 Southeastern Classic West Burlington, Iowa
Friday, Nov. 2 7 p.m. Southeastern (Iowa) L, 89-63
Saturday, Nov. 3 3 p.m. Illinois Central W, 80-61
Tuesday, Nov. 6 7:30 p.m. St. Ambrose JV HOME W, 79-69
Nov. 9-10 Waubonsee Classic Sugar Grove
Friday, Nov. 9 7 p.m. Waubonsee L, 89-86
Saturday, Nov. 10 Noon Oakton W, 81-76
Wednesday, Nov. 14 7 p.m. Milwaukee Area Technical HOME W, 79-73
Saturday, Nov. 17 3 p.m. Madison (Wis.) Madison, Wis. W, 89-77
Monday, Nov. 19 5:15 p.m. Eureka JV Eureka W, 101-60
Thursday, Nov. 29 7:30 p.m. St. Ambrose JV HOME W, 69-44
Friday, Nov. 30 Indian Hills Shootout Ottumwa, Iowa
3 p.m. #16 Missouri State-West Plains L, 102-73
Monday, Dec. 3 7:30 p.m. Eureka JV HOME W, 81-38
Friday, Dec. 7 7 p.m. Elgin Elgin L, 82-73
Saturday, Dec. 8 3 p.m. McHenry County Crystal Lake W, 69-45
Thursday, Dec. 13 7:30 p.m. Culver-Stockton JV Canton, Mo. W, 73-61
Saturday, Dec. 15 3 p.m. Glen Oaks (Mich.) HOME W, 85-78
Thursday, Dec. 20 3 p.m. #1 South Suburban HOME L, 75-71
Sunday, Jan. 6 3 p.m. Eureka JV Eureka W, 101-63
Thursday, Jan. 10 7:30 p.m. Kishwaukee* Malta L, 73-70
Thursday, Jan. 17 7:30 p.m. Illinois Valley* HOME W, 88-84
Monday, Jan. 28 7:30 p.m. Monmouth JV HOME W, 72-52
Saturday, Feb. 9 3 p.m. Sauk Valley* Dixon W, 62-59
Wednesday, Feb. 13 7:30 p.m. Illinois Valley* Oglesby W, 96-72
Thursday, Feb. 14 7:30 p.m. Sauk Valley* HOME L, 68-64
Saturday, Feb. 16 4 p.m. Kishwaukee* HOME W, 87-71
Sunday, Feb. 17 2 p.m. St. Ambrose JV Davenport, Iowa W, 80-61
Tuesday, Feb. 19 7:30 p.m. Black Hawk* HOME W, 69-61
Thursday, Feb. 21 7:30 p.m. Black Hawk* Moline W, 74-69
Feb. 28-March 9 Region IV Tournament
Thursday, Feb. 28 7 p.m. Quarterfinals - McHenry Co. HOME W, 73-67
Sunday, March 3 4 p.m. Semifinals Sugar Grove L, 81-73
Saturday, March 9 7:30 p.m. Championship Sugar Grove

 

*Arrowhead Conference