2013 Volleyball Schedule

2013 Volleyball Schedule

 

 

    RECORD: 21-18 overall,
8-4 Arrowhead Conference
     
Date Time Team Place Result  
Aug. 22-24   South Suburban Invite South Holland    
Aug. 22 4 p.m. Indian Hills (Iowa)   L, 1-3 (25-20, 25-27, 25-14, 25-15)  
  8 p.m. Moraine Valley   L, 0-3 (25-16, 25-15, 25-15)  
Aug. 23 2 p.m. Prairie State   W, 3-0 (25-16, 25-22, 25-16)  
  8 p.m. Ancilla (Ind.)   W, 2-3 (25-17, 25-22, 20-25, 23-25, 16-14)  
Aug. 24 Noon Des Moines (Iowa) Area   L, 0-3 (26-24, 25-13, 25-14)  
  4 p.m. South Suburban   W, 3-0 (25-21, 25-23, 26-24)  
Aug. 29 6 p.m. Lincoln HOME W, 3-0 (25-19, 25-20, 25-13) WATCH
Sept. 4 6 p.m. Sauk Valley* Dixon L, 2-3 (26-24, 23-25, 25-23, 23-25, 17-15)  
Sept. 10 6 p.m. Black Hawk East* HOME W, 3-1 (25-20, 19-25, 25-21, 25-23) WATCH
Sept. 13-14   Southeastern Tournament W. Burlington, Iowa    
Sept. 13   Southeastern (Iowa)   L, 0-3 (25-12, 25-19, 25-21)  
    Indian Hills (Iowa)   L, 0-3 (25-15, 25-23, 25-6)  
Sept. 14   Butler (Kan.)   L, 0-3 (25-15, 25-10, 25-16)  
    Clinton (Iowa)   L, 2-3 (28-26, 25-19, 18-25, 18-25, 15-6)  
Sept. 16 6 p.m. Monmouth JV HOME W, 3-0 (25-18, 25-19, 25-9) WATCH
Sept. 17 6 p.m. Illinois Valley* Oglesby W, 3-2 (25-27, 25-20, 25-21, 23-25, 17-15)  
Sept. 18 6 p.m. Black Hawk* HOME W, 3-0 (25-15, 25-10, 25-18) WATCH
Sept. 24 6 p.m. Kishwaukee* HOME L, 1-3 (23-25, 26-24, 26-24, 27-25) WATCH
Sept. 25 6 p.m. Highland* Freeport W, 3-0 (25-15, 26-24, 25-18)  
Sept. 26 6 p.m. Waubonsee Sugar Grove L, 2-3 (26-24, 25-21, 20-25, 23-25, 15-13)  
Sept. 30 7 p.m. Monmouth JV Monmouth W, 3-0 (25-11, 25-7, 25-9)  
Oct. 1 6 p.m. Sauk Valley* HOME W, 3-1 (21-25, 25-21, 25-17, 25-19) WATCH
Oct. 2 6 p.m. Black Hawk East* Kewanee W, 3-1 (25-21, 19-25, 25-22, 25-13)  
Oct. 5   Harper Tournament Palatine    
  Noon McHenry County   W, 3-0 (25-15, 25-12, 25-7)  
  2 p.m. Harper   L, 1-3 (25-16, 23-25, 25-22, 25-19  
  4 p.m. Elgin   W, 3-0 (25-9, 25-17, 26-24)  
Oct. 8 6 p.m. Lincoln Lincoln W, 3-1 (25-21, 26-24, 15-25, 25-20)  
Oct. 9 6 p.m. Illinois Valley* HOME L, 1-3 (26-24, 14-25, 25-21, 25-22) WATCH
Oct. 14 6 p.m. Elgin Elgin W, 3-1 (18-25, 25-15, 25-16, 25-15)  
Oct. 16 6:30 p.m. Black Hawk* Moline W, 3-0 (25-16, 26-24, 25-17)  
Oct. 18-19   Kishwaukee Tournament Rockford    
    Owens (Ohio)   L, 0-3 (25-23, 25-14, 25-13)  
    St. Clair (Mich.)   L, 1-3 (25-27, 25-17, 25-21, 25-15)  
    Kalamazoo Valley (Mich.)   W, 3-2 (19-25, 25-20, 25-23, 15-25, 15-12)  
    Muskegon (Mich.)   L, 0-3 (26-24, 25-23, 25-10)  
Oct. 22 6 p.m. Kishwaukee* Malta L, 0-3 (25-15, 25-19, 25-14)  
Oct. 23 6 p.m. Highland*
(Sophomore Night)
HOME W, 3-0 (25-16, 25-11, 25-19) WATCH
Nov. 2 10 a.m. Kankakee Triangular Kankakee    
    Kankakee   L, 1-3 (25-16, 22-25, 25-23, 25-22)  
    Lincoln   W, 3-2 (25-23, 13-25, 25-19, 22-25, 16-14)  
    Region IV Tournament      
Nov. 4 6 p.m. First Round — Black Hawk HOME W, 3-2 (25-16, 19-25, 21-25, 26-24, 15-9) WATCH
Nov. 6 6 p.m. Region IV Quarterfinals — Moraine Valley Palos Hills L, 1-3 (25-21, 25-13, 19-25, 25-12)  

 

* Arrowhead Conference match